Nasza codzienność: życie prywatne i praca, pełne są pośpiechu i napięcia.

Pary mające problemy z zajściem w ciążę niejednokrotnie dodatkowo obciążone są stresującym diagnozowaniem i leczeniem. Coraz więcej badań naukowych wskazuje na zależności pomiędzy doświadczanym stresem a powstawaniem zaburzeń płodności. Wykazano np. istnienie związków pomiędzy hormonami „stresowymi” a hormonami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych. Dowodem działania silnych bodźców stresujących na płodność są:

-          zaburzenia miesiączkowania

-          zaburzenia motoryki jajowodu (szczególnie w okresie owulacji)

-          nieprawidłowość śluzu szyjkowego,

-          pogorszenie jakości  (mniejsza ruchliwość i krótszy czas przeżycia) plemników

-          zmniejszenie ilości plemników w nasieniu

-          problemy z męską potencją.

Intensywność stresu i czas jego działania zwykle prowadzą do rozregulowania układu hormonalnego w naszym organizmie, co może doprowadzać do zaburzeń w zakresie funkcji rozrodczych. Wyższe stężenie hormonu stresu w organizmie – adrenaliny, będące następstwem niepokoju i depresji, doświadczanej przez kobiety i mężczyzn w trakcie procedur wspomaganego rozrodu, ma istotny wpływ na efekty leczenia. Znacznie niższe poziomy hormonów stresu wykrywano u kobiet, u których uzyskiwano komórki jajowe, jak i u kobiet, u których procedury kończyły się pomyślnie t.j. ciążą. Badania pokazują, że wpływ stresu związanego z doświadczaniem niepłodności ma bezpośredni i pośredni wpływ również na efektywność procedur wspomaganego rozrodu. Znaleziono zależności pomiędzy stresem kobiet w środowisku pracy a zachodzeniem w ciążę. Zauważono, że spostrzegany stres zawodowy miał negatywny wpływ na efektywność metod wspomaganego rozrodu.

Sposobem na skuteczne poradzenie sobie ze stresem dnia codziennego, jak i stresem związanym z leczeniem zaburzeń płodności, może być oferowany Państwu program redukcji stresu oparty na metodzie Mindfulness (MBSR). W naukowej literaturze zachodniej pojawiają się już coraz to liczniejsze dowody na skuteczność programu MBSR we wspomaganiu leczenia niepłodności ( Galhardo A., Cunha M.,Pinto-Gouveia J.. Mindfulness-Based Program for Infertility: efficacy study. Fertil Steril 2013 Oct;100(4):1059-67).

Celem programu „Mindfulness w zaburzeniach płodności” jest wykształcenie umiejętności dostrzegania i przyjmowania pojawiających się emocji, myśli, odczuć jako obiektów obserwacji. Dzięki temu uczestnicy uczą się łagodzić objawy i skutki doświadczanego stresu, co prowadzi do utrzymywania dobrego samopoczucia. Umiejętność samoobserwacji rozwija intuicję, kreatywność, akceptację siebie, a to pozytywnie wpływa na relacje z partnerem i innymi ludźmi.

Zapraszamy osoby i pary mające problemy z płodnością na dedykowane warsztaty „MBSR w zaburzeniach płodności”. Prowadząca je, certyfikowany nauczyciel MBSR dr Aleksandra Dembińska  ma wieloletnie doświadczenie  w prowadzeniu warsztatów grupowych, a  psychologiczne problemy w medycynie, ze szczególnym uwzględnieniem problemów osób zmagających się z niepłodnością, jest obszarem któremu poświęca większość uwagi i zaangażowania zawodowego.

Zaproszenie kierowane jest do kobiet i par:

  • planujących zajście w ciążę
  • będących w ciąży
  • będących po porodzie
  • z zaburzeniami płodności
  • ze zdiagnozowaną niepłodnością
  • po niepowodzeniach położniczych.

W ramach poradni organizowane są grupowe treningi MBSR (redukcji stresu oparte na Mindfulness) oraz konsultacje indywidualne. Jest to miejsce, gdzie zainteresowani otrzymają profesjonalne wsparcie i pomoc w radzeniu sobie z tymi wydarzeniami życiowymi.

 

 POWRÓT